General Purpose Safety Glasses
Safety glasses may also include side protection like detachable side protectors (clip-on or slide-on shields). In addition, accommodation must be made for employees who require corrective lenses; protective eyewear must incorporate prescriptive lenses or glasses worn over prescription lenses. If light hazards exist, eye protection should have coated or tinted lenses that reduce the transmission of the specific light spectrum.
Employees must also be trained to use eye protection. Training must be comprehensive and understandable and recur at least annually or more often if needed. Training should include:
- Need for protection
- Compromised protection (improper fit, use, or maintenance)
- Safety eyewear capabilities and limitations
- Appropriate and effective use
- Inspection, donning, and doffing
- Maintenance and storage
- Contraindications for use, including medical signs and symptoms
Options for protective eyewear include:
- Frame materials
- Frame color and style
- Flexibility and adjustability (adjustable temples, nose pads)
- Anti-fog, -static, or another lens treatment
- Lens tint or mirror coatings
- Compatibility with other safety equipment and apparel
- (95)
- (1)
- (78)
- (1)
- (16)
- (34)
- (18)
- (13)
- (629)
- (4)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (12)
- (2)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (284)
- (2)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (9)
- (2)
- (1)
- (4)
- (9)
- (98)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (9)
- (4)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (167)
- (1)
- (9)
- (18)
- (4)
- (4)
- (5)
- (1)
- (6)
- (3)
- (10)
- (12)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (33)
- (1)
- (23)
- (118)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (28)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1,287)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (552)
- (20)
- (56)
- (71)
- (1)
- (46)
- (1)
- (131)
- (2)
- (32)
- (3)
- (733)
- (347)
- (30)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (170)
- (10)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (6)
- (135)
- (1)
- (1)
- (444)
- (2)
- (15)
- (14)
- (2)
- (26)
- (74)
- (4)
- (5)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (43)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (52)
- (2)
- (400)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (37)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
Bolle Safety™ Swift OTG Safety Spectacles
Safety glasses with anti-fog and anti-scratch features to ensure that your vision remains clear and unobstructed.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Standard |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Scratch-resistant,Anti-fog |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Material | Polycarbonate |
Bollé Safety Rush Safety Glasses
The all-round vision and lightweight rush model offers perfect optical quality, permanent comfort and a modern design.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Rimless |
| Height (Metric) | 5 cm |
| Shape | Rectangular |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant |
| Width (English) | 2.75 in. |
| Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 7 cm |
| Frame Color | Translucent |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 2 in. |
Pyramex™ Neshoba™ Safety Eyewear
Ultra lightweight spectacle (16 grams) with frameless design and thin flexible temples
| Certifications/Compliance (Europe) | EN-166 |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Weight (Metric) | 16 g |
Pyramex™ I-Force™ Safety Eyewear
Sporty, lightweight design eliminates the bulkiness and weight of a goggle
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Certifications/Compliance (Europe) | EN-166 |
| Lens Material | Polycarbonate (Front Lens), Acetate (Inner Lens), PU Foam |
| Frame Material | Nylon |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1, CSA Z94.3-07 |
| Weight (Metric) | 48 g |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Description | Full eye protection 10 curve lens |
| Frame Material | Nylon |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1,CSA Z94.3-07 |
| Temple Style | Spatula with double injection rubber |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1,CSA Z94.3-07 |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Frame Material | Nylon |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 ,CSA Z94.3-07 |
| Weight (Metric) | 21 g |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Weight (Metric) | 28 g |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Standard |
| UV Protection | None |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Material | Polycarbonate |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Certifications/Compliance (Europe) | EN-166 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Weight (Metric) | 33 g |
MCR Safety™ BearKat BK1 Safety Glasses with Clear Lens
BearKat™ BK1 series safety glasses with clear lens, MAX6™ anti-fog coating, soft non-slip temple material.
Ergodyne™ Skullerz™ Loki Safety Glasses/Sunglasses
Designed to be worn as regular sunglasses or as safety goggles by removing the temples, attaching the included strap, and adding the removable foam gasket for a dust-beating seal.
| Lens Coating | Scratch-resistant,UV-treated |
|---|---|
| No. per Case | 12/Cs. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1+, CSA Z94.3 and MIL-PRF 32432 Ballistic Impact |
| For Use With (Application) | Construction/Trades, Oil and Gas, Mining, Maintenance, Assembly/Fabrication, Manufacturing, Police/Tactical |
MCR Safety HellKat 3 Foam Lined MAX6 Lens
HellKat 3 Foam Lined MAX6 Lens gives you all the features you want for a comfortable and stylish option in protective eyewear. This generous lens offers an outstanding orbital seal and prevents hazards from threatening one of your most treasured belongings - your eyesight.
| Frame Color | Clear |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Polycarbonate |
| No. per Pack | 1 Pair |
| For Use With (Application) | Manufacturing |
Pyramex™ Onix™ Safety Eyewear
Lightweight frame and suspended lens design provide perfect fit for a variety of users. Cushioned temple tips provide non-slip comfort.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Weight (Metric) | 27 g |
MCR Safety Storm™ Glasses
Workers in the Storm™ can expect extreme comfort with this face-flattering protective eyewear from Crews™. Ratchet action temples combined with non-slip rubber head grips create a customized fit for virtually any head size.